Rozpočti si to! 2017/2018


Soutěž Rozpočti si to! prověřila finanční gramotnost dětí a mládeže

Finále V. ročníku velké interaktivní soutěže o finanční gramotnosti "Rozpočti si to!" se konalo středu 13. června a ve čtvrtek 14. června v Náprstkově muzeu v Praze. Letos se soutěže zúčastnilo celkem dvě stě týmů ze sto padesáti škol napříč republikou. Záštitu nad finálovým kláním převzal starosta Městské části Praha 1 Ing. Oldřich Lomecký. Soutěž Rozpočti si to! je součástí partnerského projektu yourchance o.p.s. a Nadace DRFG Finanční gramotnost do škol.

Um a vědomosti z oblasti hospodaření s penězi katapultovaly do pražského finále třicet týmů zvídavých žáků z dvacetipěti základních škol a středních škol. V Náprstkově muzeu si děti své znalosti prověřily v zábavném kvízu s finanční tématikou a body získané za správné odpovědi pak proměnily na tzv. chechtáky, za které v improvizovaném krámku yourchance s radostí "nakupovaly" společenské hry, knihy a jiné pozornosti od partnerů soutěže. Jedním z úkolů pro vítězné týmy byl také znalostní kvíz, jehož správné odpovědi soutěžící nalezly v prostorách výstavy v Náprstkově muzeu.

Tématy letošního ročníku byly možné formy výdělku – aktivní a pasivní příjem či finanční produkty – přebytkové i schodkové a další náměty z oblasti financí. Právě zaměření na výuku finanční gramotnosti prostřednictvím každodenních situací a úkolů z běžného života dělá tuto soutěž odlišnou od běžně pořádaných klání. "Smyslem hry je seznámit žáky a studenty s různými vzdělávacími nástroji, díky nimž se mohou rozvíjet v oblasti financí, domácího hospodaření a podnikavosti. Soutěž také u dětí rozvíjí schopnost pracovat s informacemi a učit se různými způsoby včetně schopnosti týmové spolupráce, kreativity a ICT kompetencí," vysvětlila Jana Merunková, ředitelka yourchance o.p.s.

A jakým týmům se v závěrečné části soutěže dařilo nejvíce? V kategorii 1. stupeň základních škol třetí místo obsadila Správná pětka ze Základní školy E. Nápravníka Býšť, na druhé příčce bodovaly Youtuberky ze Základní školy Bílina a prvenství si na jižní Moravu odvezli Rebelové ze Základní školy Křepice. Třetí místo v kategorii 2. stupeň základních škol získal tým Finančníci ze ZŠ Kladno, Pařížská ulice, druhé místo patřilo týmu Kostíci ze ZŠ Kostomlaty nad Milešovkou a prvenství získal tým Kostomlaťáci ze stejné školy.

V kategorii středních škol se na třetím místě umístil tým TurboPodnik ze SOŠ a Gymnázium Staré Město, druhé místo si odnesl tým OALIBKY z Obchodní akademie a Jazyková školy s právem státní jazykové zkoušky z Liberce. První příčka patřila týmu Stříbrňáků ze Střední průmyslové školy v Ústí nad Labem.

"Umět dobře zacházet s penězi je pro každého z nás velmi důležité. Finanční gramotnost se vám v životě rozhodně nikdy neztratí," konstatoval starosta Městské části Praha 1 Ing. Oldřich Lomecký při předávání cen a následně si s dětmi krátce pohovořil o významu peněz a hospodaření s nimi.

První ročník Rozpočti si to! se uskutečnil v roce 2014 a za uplynulé čtyři ročníky se soutěže zúčastnilo přes 6000 žáků a studentů ze základních a středních škol.

Ing. Oldřich Lomecký, starosta Městské části Praha 1 a vítězné týmy v kategorii 1. stupeň základních škol (zleva) Youtuberky a Rebelové

Finalisté soutěže Rozpočti si to! 2018

Výsledky soutěže 2018

Výsledky 1. stupeň ZŠ


Rebelové, ZŠ Křepice

Youtuberky, ZŠ Bílina, Lidická

Správná pětka, ZŠ E. Nápravníka Býšť

5.B Sokolovská - slečny, ZŠ a MŠ Svitavy

SPRÁVNÁ PĚTKA, ZŠ a MŠ Mostkovice

Hungry pigs, ZŠ Bílina, Lidická

Koťátka, ZŠ Bílina, Lidická

Matematici, ZŠ Chyšky

VIP Galaxy, ZŠ Brno, Jana Babáka 1

Červenožluté šikulky, ZŠ Chyšky

Výsledky 2. stupeň ZŠ


Kostomlaťáci, ZŠ Kostomlaty pod Milešovkou

Kostíci, ZŠ Kostomlaty pod Milešovkou

Finančníci, ZŠ Kladno, Pařížská

Gold money, ZŠ Vimperk, Smetanova 405

Tíša team, ZŠ Vimperk, Smetanova 405

Černí panteři, ZŠ Lidická, Bílina

Benešovka, ZŠ Pardubice, Benešovo náměstí

Gucci Gang, ZŠ Liberec, nám. Míru

Výsledky Střední školy


Stříbrňáci, SPŠ, Resslova 5, Ústí nad Labem,

OALIBKY , OA a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky

TurboPodnik, SOŠ a Gymnázium Staré Město

Legendy, OA a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky

MET 3, SOŠ a SOU, Kladno, Dubska

MMV 3, SOŠ a SOU, Kladno, Dubská

AEE 3, SOŠ a SOU, Kladno, Dubská

Bylo nás pět, Střední škola obchodní a služeb SČMSD, Žďár nad Sázavou, s.r.o.

PT 1, SOŠ a SOU, Kladno, Dubská

PS2A, SOU SOŠ SČMSD,s.r.o., Znojemská 1812/50, Znojmo

Kontaktujte nás:

rozpoctisito@fgdoskol.cz

Rosťa Rozpočtář a jeho zábavná vzdělávací videa

https://www.facebook.com/rozpoctisito


Pořadatelé soutěže: