Soutěž Rozpočti si to! prověřila finanční gramotnost dětí a mládeže

Finále V. ročníku velké interaktivní soutěže o finanční gramotnosti „Rozpočti si to!“ se konalo středu 13. června a ve čtvrtek 14. června v Náprstkově muzeu v Praze. Letos se soutěže zúčastnilo celkem dvě stě týmů ze sto padesáti škol napříč republikou. Záštitu nad finálovým kláním převzal starosta Městské části Praha 1 Ing. Oldřich Lomecký. Soutěž Rozpočti si to! je součástí partnerského projektu yourchance o.p.s. a Nadace DRFG Finanční gramotnost do škol.

Um a vědomosti z oblasti hospodaření s penězi katapultovaly do pražského finále třicet týmů zvídavých žáků z dvacetipěti základních škol a středních škol. V Náprstkově muzeu si děti své znalosti prověřily v zábavném kvízu s finanční tématikou a body získané za správné odpovědi pak proměnily na tzv. chechtáky, za které v improvizovaném krámku yourchance s radostí „nakupovaly“ společenské hry, knihy a jiné pozornosti od partnerů soutěže. Jedním z úkolů pro vítězné týmy byl také znalostní kvíz, jehož správné odpovědi soutěžící nalezly v prostorách výstavy v Náprstkově muzeu.

Tématy letošního ročníku byly možné formy výdělku – aktivní a pasivní příjem či finanční produkty – přebytkové i schodkové a další náměty z oblasti financí. Právě zaměření na výuku finanční gramotnosti prostřednictvím každodenních situací a úkolů z běžného života dělá tuto soutěž odlišnou od běžně pořádaných klání. „Smyslem hry je seznámit žáky a studenty s různými vzdělávacími nástroji, díky nimž se mohou rozvíjet v oblasti financí, domácího hospodaření a podnikavosti. Soutěž také u dětí rozvíjí schopnost pracovat s informacemi a učit se různými způsoby včetně schopnosti týmové spolupráce, kreativity a ICT kompetencí,“ vysvětlila Jana Merunková, ředitelka yourchance o.p.s.

A jakým týmům se v závěrečné části soutěže dařilo nejvíce? V kategorii 1. stupeň základních škol třetí místo obsadila Správná pětka ze Základní školy E.  Nápravníka Býšť, na druhé příčce bodovaly Youtuberky ze Základní školy Bílina a prvenství si na jižní Moravu odvezli Rebelové ze Základní školy Křepice. Třetí místo v kategorii 2. stupeň základních škol získal tým Finančníci ze ZŠ Kladno, Pařížská ulice, druhé místo patřilo týmu Kostíci  ze ZŠ Kostomlaty nad Milešovkou a prvenství získal tým  Kostomlaťáci ze stejné školy. 

V kategorii středních škol se na třetím místě umístil tým TurboPodnik ze SOŠ a Gymnázium Staré Město,  druhé místo si odnesl tým OALIBKY z Obchodní akademie a Jazyková školy s právem státní jazykové zkoušky z Liberce. První příčka patřila týmu Stříbrňáků ze Střední průmyslové školy v Ústí nad Labem.

„Umět dobře zacházet s penězi je pro každého z nás velmi důležité. Finanční gramotnost se vám v životě rozhodně nikdy neztratí,“ konstatoval starosta Městské části Praha 1 Ing. Oldřich Lomecký při předávání cen a následně si s dětmi krátce pohovořil o významu peněz a hospodaření s nimi.

První ročník Rozpočti si to! se uskutečnil v roce 2014 a za uplynulé čtyři ročníky se soutěže zúčastnilo přes 6000 žáků a studentů ze základních a středních škol.

 

Výsledky 1. stupeň ZŠ

Rebelové, ZŠ Křepice
Youtuberky, ZŠ Bílina, Lidická
Správná pětka, ZŠ E. Nápravníka Býšť
5.B Sokolovská - slečny,   ZŠ a MŠ Svitavy
SPRÁVNÁ PĚTKA, ZŠ a MŠ Mostkovice
Hungry pigs, ZŠ Bílina, Lidická
Koťátka, ZŠ Bílina, Lidická
Matematici, ZŠ Chyšky
VIP Galaxy, ZŠ Brno, Jana Babáka 1
Červenožluté šikulky, ZŠ Chyšky

Výsledky 2. stupeň ZŠ

Kostomlaťáci,  ZŠ Kostomlaty pod Milešovkou
Kostíci, ZŠ Kostomlaty pod Milešovkou
Finančníci, ZŠ Kladno, Pařížská
Gold money,  ZŠ Vimperk, Smetanova 405
Tíša team, ZŠ Vimperk, Smetanova 405
Černí panteři,  ZŠ Lidická, Bílina
Benešovka, ZŠ Pardubice, Benešovo náměstí
Gucci Gang, ZŠ Liberec, nám. Míru

Výsledky Střední školy

Stříbrňáci, SPŠ, Resslova 5, Ústí nad Labem,
OALIBKY , OA a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky
TurboPodnik,  SOŠ a Gymnázium Staré Město
Legendy, OA a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky
MET 3,  SOŠ a SOU, Kladno, Dubska
MMV 3, SOŠ a SOU, Kladno, Dubská
AEE 3, SOŠ a SOU, Kladno, Dubská
Bylo nás pět,  Střední škola obchodní a služeb SČMSD, Žďár nad Sázavou, s.r.o.
PT 1, SOŠ a SOU, Kladno, Dubská
PS2A,  SOU SOŠ SČMSD,s.r.o., Znojemská 1812/50, Znojmo